סדנאות ואימון אישי
  • מאמר ונהפוכו
 

"ונהפכו" - בחיינו!

 האווירה הפורימית כבר מורגשת באוויר.  אנו עסוקות בתחפושות, משלוחי מנות, סעודת החג, המסיבות בבתי הספר ושוב אנו מוצפות במשימות רבות העומדות לפתחנו. ומתוך כל המהומה והכאוס שמביא אתו החג השמח הזה בצד ניחוח אוזני ההמן ושתיית היין "כדת" אולי כדאי לרגע קטן לעצור ולשאול:

על מה בעצם כל המהומה?

אז לצד סיפור המגילה המוכר, שיש בו כל הרכיבים ל "טלנולבה" טובה
מלך טיפש, ומלכה אחת יפה,
היהודי החכם והמן הרשע,
מילה אחת מרכזית וחשובה תופשת נפח מרכזי וגדול של הימים האלו ובמגילה.

"ונהפוכו."
מדובר כאן על מציאות מיוחדת ומדהימה, שבה בבת אחת הכל התהפך מקצה לקצה.
ולאפשרות הזו של היפוך פתאומי -
הקדישו חג שלם עמוס מנהגים, אירוע פרוע לאומי ורשמי!
האם זה אפשרי באמת בחיים? האם גם לנו קורים כאלו דברים?
האם גם עבורנו יכולה המציאות כך להתהפך,
והאם על האפשרות הזו לשינוי שכזה אנו יכולות להסתמך?

בסיפור המגילה ישנו הכוח המסתורי המסובב את הכל שמייצר את המציאות ההפוכה, אך ללא עזרה והתערבות גיבורי המגילה אותה מציאות לא היתה נוצרת.
בחיים מציאות של "ונהפוכו" יכולה אולי להתרחש באופן אקראי, ואז אנו נתפשים לא מוכנים בעליל. אולי כוונת המגילה היא להכין אותנו לאפשרות כזו: גם אם נראה שהמצב אבוד - תמיד יכול לבוא היפוך. אל לנו לאבד תיקווה.
 אבל אולי כוונת החג ללמד אותנו שיש גם את האפשרות ליצור מציאות כזו עבור עצמינו. כשאנחנו בוחרות לראות משהו מנקודת ראות הפוכה, מהזווית השנייה, מקצה אחר. התרגיל של היפוך זווית המבט, והסתכלות מהעבר השני יכול להביא לתוצאות מפתיעות באמת. סימני הקריאה יכולים להפוך לסימני שאלה, אנשים שקשה לנו איתם פתאום יכולים להפוך לנחמדים, נעימים ומובנים, אפשרויות מקצועיות, משפחתיות ואישיות שלא היוו אופציה - פתאום יכולות להפוך לאפשריות עבורנו. הכל בתנאי שנעיז להסתכל מהצד השני, "ונהפוכו" נהפוך את נקודת המבט. אפשרות זו יכולה להביא לחשיבה יצירתית במיוחד, לפריצות דרך ושינוי במערכות יחסים, ביציאה מתקיעות, בהתחדשות, בשינוי.
אז בפורים הקרוב : "ונהפוכו": דרך תחפושת החג אנחנו ניכנס לדמות חדשה, ונוכל לראות את המציאות מנקודת מבט רעננה, ואם זה לא עוזר אפשר לשתות יין לשכרה...ואחרי פורים נאפשר לעצמינו לרגע, ללא עזרת התחפושות, להתנסות בנקודת הראות ההפוכה. לשנות  מההרגל, ולצפות לתוצאות המפתיעות.