סדנאות ואימון אישי
  • נקיון לפסח
 

נקיון לפסח

המולת חג הפורים מאחורינו. השמחה, הרעש, התחפושות , משלוחי המנות, הבלגן מפנים את מקומם להכנות לפסח.

עם חוויות הפריחה וההתחדשות, עם עייפות אמצע שנה, עם הפנים לקיץ שעומד מעבר לפינה, ועם המחשבות הצצות ונדחקות שוב ושוב הצידה לקראת ההכנות לשנה שאחרי עומדת באוויר התחושה של "מה, כבר פסח???"

הפרסומות כבר מוכרות לנו חומרי ניקוי וסיוד למיניהם לצד הצעות חופשה מפנקות שיעזרו לכולנו לעבור את החג בשלום. יש המסתערים ברגע של בולמוס על הניקיון, יש את המתוכננים שהתחילו כבר בטו -  בשבט את ההכנות לחג, יש המחפשים בכל דרך פתחי מילוט מאימת החג,יש העסוקים במציאת כוחות עזר למיניהם ויש המקווים לניסים... אולי יעשו הדברים מעצמם.

כך או כך מוכח באופן מדעי ובניסיון מצטבר ומוחלט של כשלושת אלפי השנים האחרונות שביג' בניסן יתקיים טקס בדיקת החמץ המסורתי.את אותו הטקס מלווה חרדת הקודש של הבית המצוחצח והמסודר. אנחת רווחה והסיפוק של הרגע אחרי.

דווקא את אותה מציאות של ערבוב המאובק והחדש, של פתיחת החלונות לאוורור מהצטברות אדי החורף, של אותה פעולה פיזית לכאורה של ניקוי, סידור ורענון אפשר ללוות בעשייה פנימית.

בעת ניעור אבק המתעבה נוכל לחשוב על אותם דברים המעיבים בחיינו, הגורמים לנו תחושת מחנק. האם אפשר בדרך כך שהיא לאבק ולנער אותם מחיינו? האם הם הכרחיים?

בעת ארגון הארונות והמגירות מחדש נוכל לחשוב איך היינו רוצים לארגן מחדש את הפריטים בחיינו: עבודה, מחויבויות, חברים, משפחה, משפחה מורחבת,תחביבים וכד': מהו התא המתאים למקם כל פריט: מה צריך להיות קרוב ונגיש יותר, ומה להניח אי שם במדפים העליונים הפחות נגישים. אולי אפשר או צריך לדלל את תכולת "הארון" של חיינו? אולי יש פריטים יקרים וחשובים שנשכחו בתאים העליונים ושהיינו רוצים להביא אותם לידי שימוש: חידוש קשרים,רענון תחביבים, והיזכרות בחלומות ישנים...

בעת עשיית סדר בשולחן ובניירות נמצא כמובן ניירות חשובים, ניירות ישנים, ניירות שהם ישר לפח ניירות למזכרת ועוד. אולי נוכל להיזכר דרכם באותם רגעים מרגשים/ נעימים/ משמעותיים שעברנו, ונוכל במקביל להשלכת הניירות להשליך  את אותם דברים שהתיישנו, שאינם רלוונטיים לחיינו, או שאיננו רוצים להחזיק בהם עוד.

בעת הזזת דברים שלא הזזנו כבר מזמן נוכל לחשוב אם טוב לנו במקום בו אנחנו נמצאים אישית, זוגית, משפחתית, מקצועית, וחברתית ולבדוק אם אולי היינו רוצים לזוז באיזה שהוא תחום בחיינו. אולי זה הזמן להתחיל לחשוב. הזזת דברים דורשת מאמץ מיוחד, אך לעיתים המאמץ משתלם.

בעת הוצאת ופינוי החפצים המחדרים לאיוורור, לניקוי יסודי, לארגון מחדש נחשוב שוב מה אנחנו צריכים לרגע לפנות מעצמינו על מנת להיערך מחדש ולשקול מחדש דברים.

בעת מיון החפצים שאגרנו במהלך השנה נוכל למיין במחשבותינו ורגשותינו את הדברים הנחוצים לנו בחיינו, את הדברים אותם אנו רוצים ואת הדברים המיותרים, שגוזלים לנו הרבה זמן, כוח וכסף...

בעת ניקוי ומירוק החלונות (בתקווה שלא יתלכלכו שוב מסופת האבק הבאה), נסתכל דרך החלון הנקי על האופק הפרוס לפנינו, ועל ההשתקפות שלנו בחלון ונמדוד את היחסים ביניהם.

בעת הצצה לפינות הנסתרות והחשוכות שבבית שאליהם מגיעים רק פעם בשנה ושבקרוב יזכו לאספקת אור הנר לשנה הקרובה אולי נעיז להציץ בפינות החשוכות של חיינו המאיימות, המפחידות, הנידחות, הכואבות ולבדוק שם מה יעשה אור הנר ואולי בעצם השד אינו נורא כל כך....

בעת שפשוף הכתמים הקשים נוכל לבדוק מה נדבק בנו חזק ואולי היינו רוצים להשקיע מחשבה וכוח להסיר. שווה אולי לבדוק באילו "חומרים"- אמצעים אקולוגיים, שאינם רעילים ומזיקים כדאי לנו להשתמש בעת ההסרה. רשת תמיכה וחברות אמיתית יכולים לפעמים להועיל.

בעת שטיפת הרצפה נדמיין את תחושת הניקיון והמים השוטפים את רוחנו ונשמתנו. מה מאפשר לי ומה נותן לי תחושת ניקיון ורעננות פנימית?

בעת החיפוש אחר ה"חמץ" (ואגב גם האבק אם כבר מנקים...) נברר מהם המקומות המוחמצים בחיינו ואליהם היינו רוצים להפנות משאבי כוח וזמן כדי לא לאחר את המועד.

עם ספירת המלאי של החמץ שנותר עד פסח ותכנון הארוחות על פי מה שנותר,ובמקביל הכנת רשימת קניות לחג נוכל לקנח ב"ספירת מלאי "פרטית של מה יש לנו החיים שלנו? במה היינו רוצים להשתמש, מה היינו רוצים לתת ומה עוד צריך להכניס לחיינו?

עם סיום עבודות הניקיון השנה, באותו טקס בדיקת חמץ נרגיש את תחושת הסיפוק, ואנחת רווחה על על הנפש שזכתה בטיפוח ובפינוק לקראת החג ממש כמו הבית המצוחצח.....

חג שמח!

מוריה קלייטמן.